Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Jaka spawarka dla początkującego? Dokonaj rozsądnego wyboru 0

Czym charakteryzuje się spawarka? Mowa o urządzeniu, które służy do ręcznego lub automatycznego spawania. Łączy więc materiały za pomocą spoiwa poprzez ich miejscowe stopienie i zespolenie. Idealnie nadaje się do pracy z różnego rodzaju metalami, takimi jak aluminium i stal. Co więcej, umożliwia również spawanie innych elementów, chociażby tworzyw sztucznych. Należy odpowiedzieć jednak na konkretne pytanie – jaka spawarka dla początkującego? Czytaj dalej, aby poznać wszystkie potrzebne odpowiedzi.

Rodzaje spawarek. Czym się charakteryzują?

Już na początku należy zaznaczyć, że spawarki dzielą się na kilka typów. Są trzy główne rodzaje tego urządzenia. O każdym z nich warto dowiedzieć się kilku istotnych szczegółów. Spawarki MIG/MAG wykorzystują elektrody topliwej w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych. Z kolei urządzenia inwertorowe w procesie używały tak zwanej elektrody otulonej. Trzeba też wymienić sprzęt TIG, gdzie główną rolę pełni element nietopliwy w osłonie gazów obojętnych.

Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na spawarki MIG/MAG. To dlatego, że popularne migomaty są dobrym wyborem dla początkujących majsterkowiczów. Metoda polega na wykorzystaniu elektrody pod postacią drutu. Jakie zachodzą tutaj działania? W trakcie obróbki cieplnej wspomniany drut łączy się ze stopionym metalem spawanym. W ten sposób tworzy się spoina.

Warto oczywiście podkreślić, że przy spawarkach MIG/MAG wykorzystuje się gaz osłonowy. Dlaczego jest to ważne? Dzięki takiemu rozwiązaniu jeziorko spawalnicze nie ulega utlenianiu. To zaś przekłada się na jakość, a także wytrzymałość spawu. Nie bez znaczenia jest też odporność na korozję. Co istotne, przy spawanie MIG stosuje się gazy obojętne (na przykład hel lub argon). Urządzenia sobie z aluminium, magnezem, miedzią oraz metalami nieżelaznymi. Inaczej sytuacja wygląda przy metodzie MAG – tutaj wymaganym składnikiem są gazy aktywne lub mieszanki (dwutlenek węgla, czy też argon). Metoda odnajduje się więc, gdy mowa o łączeniu stali niestopowej, wysokostopowej i niskostopowej.

Dlaczego jednak spawarki MIG/MAG są świetnym rozwiązaniem dla początkujących? Prosta obsługa jest tutaj niewątpliwym atutem. Nie można też zapomnieć o elektrodzie topliwej, której nie trzeba podawać z zewnątrz. Szereg możliwości i intuicyjne sterowanie to ogromne zalety.

Spawarki MIG/MAG. Co z innymi metodami?

Migomaty charakteryzują się więc sporą uniwersalnością. Takie urządzenia rewelacyjnie odnajdą się w przemyśle, a jednocześnie sprawdzą się w całkowicie domowych warunkach. Urządzenia pomagają na przykład w łączeniu grubszych elementów metalowych.

Co zaś z innymi spawarkami? Warto przyjrzeć się modelowi inwertorowemu MMA. Spaw powstaje w tym wypadku w procesie łączenia rdzenia elektrody oraz łączonego materiału. Osłona łuku spawalniczego powstaje zaś w wyniku łączenia się otuliny elektrody. Trzeba podkreślić, że gaz pochodzi z topnika, więc nie jest potrzebna butla. Widać tutaj wyraźną różnicę pomiędzy migomatem i metodą MMA.

Po wykonaniu zadania prawdopodobnie będziesz musiał pozbyć się warstwy żużla, pojawiającego się w trakcie spawania. Urządzenia MMA również są uważane za dobre rozwiązania dla początkujących. Należy jednak podkreślić, że praca przy użyciu omawianej metody wymaga płynności, jest także powolna. Spawarka umożliwia stworzenie technicznych spoin, rezygnując przy tym z perfekcyjności. Ten ostatni aspekt spełniają migomaty. Zaletą sprzętu MMA jest za to niewątpliwie prostota obsługi, wybaczająca wiele błędów i dająca pole do nauki wymaganych podstaw.

TIG korzysta z osłony gazów obojętnych. Spawanie przeprowadzane jest poprzez tworzenie łuku elektrycznego przy wykorzystanie elektrody nietopliwej. W procesie często też używa się dodatkowego topnika w formie pręta. Co istotne, metoda TIG pozwala na łączenie cienkich elementów, tworząc wysokiej jakości spoiny. Ponadto efekty zaskakują dużą trwałością. Takich spawarek nie poleca się jednak początkującym osobom, gdyż są trudne do opanowania.

Jaka spawarka dla początkującego? Ten zestaw przyda się w Twoim domu!

Nie tylko metoda spawania ma tutaj znaczenie. Przed zainwestowaniem w konkretny sprzęt, dowiedz się kilku faktów o układzie elektrycznym w Twoim domu. Spawarki mogą być przecież zasilane napięciem z instalacji jednofazowej 230 V lub trójfazowej 400 V. Ważnym parametrem jest też cykl pracy, który informuje o długości czasu pracy spawarki.

Na pewno warto też zwrócić uwagę na wielkość urządzenia. Do konkretnych sytuacji przydadzą się modele przenośne. Mają one małe gabaryty, co czyni je niezmiernie łatwym w przechowywaniu. Do większego sprzętu możesz z kolei potrzebować specjalnego wózka.

Gdzie nabędziesz odpowiedni ekwipunek? W naszym sklepie znajdziesz nie tylko solidne spawarki, ale także akcesoria pomocnicze. Jak przyłbice i wymieniane przed chwilą wózki spawalnicze. Gwarantujemy duży wybór produktów, a także atrakcyjne ceny.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia:

577 501 525

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl